niedziela, 15 września 2013

TRAVEL DIARY- ISRAEL- Jerusalem part I

Planując wakacje w Egipcie , nigdy bym nie pomyślała, że zamiast do Kairu , wybiorę się do Jerozolimy! Szczerze mówiąc , nawet po powrocie do domu nie zdawałam sobie z tego sprawy! Może miał na to wpływ fakt, że cała wycieczka z Taby do Jerozolimy odbyła się w ciągu 21  godzin! Taka wyprawa naprawdę jest męcząca zwłaszcza, gdy dzień wcześniej spalisz sobie cały tyłek i plecy dosłownie na raczka;/ Izrael to kompletnie inna kultura, ludzie , obyczaje i kuchnia. Jak podczas każdej podróży są pewne rozczarowania  jak i zaskoczenia.Zacznę od początku.
Przed samą wycieczką wszyscy ostrzegali nas , że podczas przejścia za granicę Izraela , możemy przeżyć mały szok. Wszystko to za sprawą bardzo szczegółowej kontroli granicznej. Pierwsza sprawa, jeżeli nie daj Bożę , któryś z turystów dostanie pieczątkę z Izraela do paszportu, może zapomnieć o wycieczce m.in. do Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Każdy z nas musiał okazać paszport lekko ponad 10 razy, podczas kontroli granicznej do Izraela.Ostrzeżono nas , że mogą nam wtedy zadawać dość dziwne i osobiste pytania (ja na szczęście takiego pecha nie miałam), czy zaprosić do rewizji osobistej ( a bywały i takie przypadki).

Zaraz za granicą znajduje się miasto Ejlat, jest to NAJTAŃSZE MIASTO W IZRAELU!  Można tam kupić samochód tańszy o 16 % oraz bez podatku VAT ! Dodatkowo jeżeli marzy Wam się pływanie z delfinami, tutaj możecie to zrobić za darmo! TAK!- to jedyne takie miejsce na świecie, gdzie nie trzeba płacić za pływanie z delfinami!  Jeżeli chodzi o sam Eljat, nie można tu przyjechać wycieczką zorganizowaną,jedyna opcja to przyjazd na własną rękę. Bardzo interesujący jest też fakt, że Egipcjanie nie mogą przekroczyć granicę Izraela (chyba , że pobiorą się z Żydem lub Żydówką, ale wtedy przez 3 miesiące muszą codziennie meldować się na posterunku izraelskim), natomiast Żydzi mogą na piechotę , nawet kilka razy dziennie przechodzić do Egiptu .
Religia zabrania Żydom hazardu czy  spożywania alkoholu na terenie Izraela. CO robią więc Żydzi, aby nie grzeszyć , ale zaznać trochę życia? Myślą " ok, nie możemy grzeszyć na własnej ziemi, ale w Egipcie już tak".  Każdego dnia , Żydzi przechodzą sobie spacerkiem do HIltona (hotel na granicy Izraelsko - Egipskiej) , gdzie spędzają godziny w kasynie i wracają nad ranem. Ciekawe.

Pierwszym przystankiem naszej podróży było Morze Martwe.Jego piękny widok towarzyszył  nam niemal do samej Jerozolimy.

Niestety , istnieją tylko 3 dozwolone kąpieliska przy Morzu Martwym, z czego tylko jedno otwarte dla turystów.I tu zaczyna się rozczarowanie, gdyż "nasze" kąpielisko nie było tak bajowe jak reszta część morza. Woda w morzu była tak ciepła i tak słona, że moje poparzone plecy i tyłek od razu dały się we znaki. Niezastąpione są tutaj buty ochronne do pływania, gdyż całe dno Morza Martwego składa się z kulek soli.


Każdy turysta mógł sobie wziąć taką kulkę do domu ( w dowolnej ilości).  Pobyt nad Morzem Martwym łączy się TYLKO z pobytem w sanatorium, a nie z wypoczynkiem na plaży( jak np. E Tabie). Tutaj przybywają osoby z całęgo świata , aby leczyć wszelkiego rodzaju choroby skóry.

Morze Martwe to najbardziej zasolony zbiornik świata, przez co mogliśmy sobie pływać na powierzchni wody;)


.

Po ok 4,5 h dotarliśmy do Jerozolimy.Widok z Góry Oliwnej na panoramę Jerozolimy i meczet Al- Aksa.
Będąc w Izraelu dowiedziałam się, że Żydzi na maturze zdają 8 OBOWIĄZKOWYCH PRZEDMIOTÓW, z czego 3 języki (hebrajski, arabski i angielski). Jeżeli ktoś ukończy studia w tym kraju , automatycznie obiera jakieś wysokie stanowisku i zarabia mnóstwo pieniędzy. Dlaczego? Bo semestr na żydowskiej uczelni kosztuje 50 tysięcy DOLARÓW, a semestrów jest 10 :)

Widok na Ścianę Płaczu.Nie miałam pojęcia, żę pod Ścianą Płaczu znajduje się wydzielona płotkiem część dla kobiet i dla mężczyzn. W części dla mężczyzn znajduje się tylko część do modlitwy, natomiast w części dla kobiet znajdują się jeszcze krzesełka. Wszystko po to, aby żony oglądały, jak ich mężowie gorliwie się modlą, a młode panny szukały najbardziej religijnego kandydata na mężą :) Panowie mają obowiążek modlić się w tym miejscu w specjalnych nakryciach głowy ( jarmułkach), które dostają przy wejściu.

Następnie udajemy się na Drogę Krzyżową Pana Jezusa, świętego miejsca wszystkich Chrześcijan.Wszystkie stacje znajdują się w małych uliczkach, przy których mieszczą się bazary.Dzieje się tak ze względu na fakt, iż dla Żydów, nie jest to miejsce święte. Uznają Oni Jezusa tylko jako proroka,nie jako Zbawiciela.V stacja Drogi Krzyżowej.


1 komentarz: